Тип на донација
Сума

или

6 ноември 2018

Роденденска хуманитарна трка „Трчаме заедно за децата од СОС Детско село“

Школата за трчање на Евроинс во неделата 29.03.3015та година го прослави својот прв роденден. Нешто повеќе од осумдет учесници- атлетичари, рекреатвци и млади од СОС Детско село Македонија, ја истрчаа патеката долга пет километри стартувајќи позади зградата на Влада до хотелот Александар Палас и назад. Воедно, тие преку партиципацијата коа изнесуваше 300 денари донираа средства за поддршка на работата на СОС детско село Македонија. 

2104

Во женска конкуренција победи Американката Кели Рап, која патеката долга 5 км на кејот на реката Вардар ја истрча за 22,40 минути. Втора беше Елисавета Нојковска, а трета заврши Ана Фантин.

2104

2104

Кај мажите најдобар беше Дарио Наумов, второто место му припадна на Остин Фаст од САД, а третото на Нуриамет Адил.

2104 2104

– Ваквите трки на „Евроинс-школата за трчање“ се дел од лигата во трчање што се состои од два дела и се организираат двапати месечно. Планираме роденденската хуманитарна трка да прерасне во традиционална и да се одржува секоја година – вели македонскиот шампион во полумаратон, Кокан Ајановски, основач на школата за трчање.

2104